Select Page

CASE STUDY: Heiga Studios Alege Interfața Focusrite PRO Red 16Line Și Telecomanda RedNet R1 Pentru A Face Upgrade La Dolby Atmos

CASE STUDY: Heiga Studios Alege Interfața Focusrite PRO Red 16Line Și Telecomanda RedNet R1 Pentru A Face Upgrade La Dolby Atmos

Heiga Studios Alege Interfața Focusrite PRO Red 16Line Și Telecomanda RedNet R1 Pentru A Face Upgrade La Dolby Atmos

Studiourile Heiga

Heiga sărbătorește cea de-a 10-a aniversare în locația sa actuală din centrul orașului Miami, unde a furnizat servicii audio și/sau post-producție pentru clienți precum Paramount Pictures, EA Games, 2K Games, Sony Music, Universal, Disney, Toyota și Burger King , precum și înregistrări pentru artiști apreciați, inclusiv Prince Royce, Nicky Jam, Carlos Vives, Pedro Capo, CNCO, MicroTDH, HA*ASH, Kany Garcia, Abraham Mateo și Roberto Carlos.

De La Un Garaj La Un Studio În Miami

Un element de bază al comunității de producție din Miami, Heiga Studios este un ghișeu unic pentru înregistrarea audio, precum și servicii de post-producție audio și video, toate folosind tehnologia Focusrite Red 16Line și RedNet R1 pentru a gestiona întreaga cale a semnalului, fluxul de lucru și monitorizarea studioului. —precum și să faceți upgrade la Dolby Atmos®.

Începuturile studioului datează din anii 1990, când proprietarii Adrian Morales-Demori și Malury Imbernon s-au cunoscut ca studenți pro audio în Venezuela natală, apoi au înființat Heiga Studios într-un garaj acolo și devenind soț și soție. Ei au început un proces de relocare în Florida în 2000, iar afacerea a crescut, cu o relocare ulterioară în 2012 la actuala unitate de 3.200 de metri pătrați din Miami.

Cel mai recent, instalația a suferit o renovare completă a infrastructurii, calea semnalului, fluxul de lucru și configurațiile de monitorizare bazate acum pe protocolul Dante® împreună cu unitățile Red 16Line și RedNet R1 de la Focusrite. Implementarea de schimbare a paradigmei a unităților Focusrite a fost supravegheată de Adrian, care a fost prezentat în seria Red atunci când proiecta integrarea Dante la o altă unitate în 2020.

Reconstruire Cu Red

„Am decis că vrem să avem capacitatea de mixare Dolby Atmos® la Heiga Studios, dar infrastructura necesară pentru asta părea să însemne că ar trebui să cumpărăm mult mai multe echipamente pentru a le gestiona”, își amintește el. „Mi-am dat seama că cu R1, am putea, de exemplu, să comutăm cu ușurință între monitorizarea mixului stereo și Atmos prin apăsarea unui singur buton. Și Red 16Line face multe lucruri dintr-o singură unitate, inclusiv permițându-ne să ne mutăm între mai multe DAW-uri și, de asemenea, acționează ca un hub pentru Dante, în care investim în mod regulat mai mult în studio.

„Cu atât conexiunile DigiLink, cât și Thunderbolt pe Red 16Line, este ușor să comutați de la Pro Tools | HD la un al doilea DAW fără a fi nevoie să reconfigurați cardurile opționale în interfață. Schimbăm doar modul gazdă fie în software-ul RedNet Control, fie pe panoul frontal al dispozitivului și schimbăm DAW-urile. Am reconstruit literalmente studioul în jurul sistemelor Red și a făcut o diferență enormă.”

„Am reconstruit literalmente studioul în jurul sistemelor Red și a făcut o diferență enormă.” – Adrian Morales-Demori, proprietar, Heiga Studios

Adrian spune că capacitatea lui R1 de a comuta fără probleme între mixarea stereo și imersivă este un plus enorm, permițând clienților să schimbe formatele de mixare între sesiuni și să comute la fel de perfect între modurile de monitorizare în timpul sesiunilor pentru a verifica compatibilitatea imaginii și EQ între imersiv și stereo.

Eficiență Din Punct De Vedere Al Costurilor Și Al Timpului

„Toate acestea se realizează prin simpla apăsare a unui buton, în loc să fie nevoie de re-patching de fiecare dată”, spune el. Dar la fel de importante sunt beneficiile pentru afaceri. Malury remarcă: „A fi responsabil de Heiga Studios ca CEO. , prioritatea mea este să ofer nu numai instrumentele de care are nevoie echipa noastră, ci și un flux de lucru eficient din punct de vedere al costurilor și al timpului. Venind dintr-un mediu de inginer audio, nu aș sacrifica niciodată calitatea – înțeleg încrederea pe care ne-o acordă artiștii atunci când sunt aici pentru surprinde arta lor.


„Aceste tehnologii [Focusrite Red și RedNet] permit personalului nostru și producătorilor/inginerilor externi să lucreze cu ușurință atunci când înregistrează și mixează muzică, făcându-le echipamentul perfect pentru a asigura evoluția continuă a studioului în viitor.” – Malury Imbernon, CEO, Heiga Studios

„Aceste componente ale sistemului Focusrite îndeplinesc toate standardele mele, direct din cutie. Ei pot crea și comuta între fluxuri de lucru complexe de semnal de studio – pentru a trece la ceva de genul mixării Dolby Atmos și pentru a conecta cu ușurință echipamentele noastre analogice din rafturile noastre cu orice din domeniul digital, cum ar fi o conexiune Dante sau optică. Aceste tehnologii permit personalului nostru și producătorilor/inginerilor externi să lucreze cu ușurință atunci când înregistrează și mixează muzică, făcându-le echipamentul perfect pentru a asigura viitorul evoluției continue a studioului. Toate acestea și încrederea pe care o am în Focusrite au fost cheia pentru a reconecta întregul studio”.

Articol: Robert Clyne